Ja gorę!Reżyseria: Janusz Majewski
Rok produkcji: 1967
Gatunek: Komedia, Film fantastyczny

"Ja gorę!" polski film z 1967 roku w reżyserii Janusza Majewskiego zrealizowany jako jeden z krótkometrażowych filmów z telewizyjnej serii "Opowieści niezwykłe". Film jest swobodną adaptacją opowiadania grozy autorstwa Henryka Rzewuskiego, jednak w przeciwieństwie do literackiego pierwowzoru jest raczej parodią popularnych motywów występujących w literaturze i filmach grozy.

Akcja na początku filmu toczy się w czasach współczesnych. Pogrążonego w pracy Autora odwiedza duch szlachcica Pogorzelskiego. Opowiada mu historię swojego życia. Wraz z jego opowieścią przenosimy się do XVIII wieku. Pogorzelski za udział w konfederacji barskiej zostaje pozbawiony majątku. W trudnej sytuacji wspomaga go książę biskup, który nadaje mu posadę administratora w swoich dobrach w Samsonowie. Z polecenie biskupa szlachcic ma odnowić zrujnowany zamek położony w tejże miejscowości. Okazuje się jednak, że zamek nawiedza duch przebywającego w piekle dawnego właściciela, niejakiego Zatorskiego, który wciąż powtarza kwestię: "ja gorę" (czyli ja płonę)...
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!