MagnatMagnat to polski film historyczny, luźno oparty na dziejach rodziny książąt pszczyńskich Hochberg von Pless (w filmie nazwisko zmieniono na von Teuss) od roku 1900 do czasów hitlerowskich (1938).

Miłość, zdrada, walka o zachowanie rodowej fortuny i pozycji, dramaty i skandale oraz wzajemne relacje polsko-niemieckie i doniosłe wydarzenia dziejowe odciskające swoje piętno na losach jednostek tworzą fabułę filmu.

Rok 1900. Książę pszczyński, Hans Friedrich von Teuss XVII, gości cesarza Wilhelma II. Zadowolony z polowania cesarz proponuje mu urząd nadwornego Wielkiego Łowczego lub ambasadora w Londynie. Ku niazadowoleniu swej żony, Daisy, książę wybiera tytuł Wielkiego Łowczego. Rok 1932. Książę jest częściowo sparaliżowany. W pałacu przebywa wraz z niedawno poślubioną małżonką Mariscą de Bodege i najmłodszym synem, Bolkiem, zalecającym się do macochy. Na wieść o chorobie ojca przyjeżdżają: najstarszy syn - Franzel, pracujący u Heinberga, jednego z najbogatszych obecnie właścicieli kopalń w Westfalii i trzeci syn - Conrad, przebywający w Warszawie razem z przyjacielem z lat dzieciństwa, Jurkiem Zbierskim, z którym łączą go intymne więzy uczuciowe. Wobec katastrofalnego stanu finansów von Teussów, Franzel uzyskuje pełnomocnictwo do zarządzania całym majątkiem rodzinnym. Rok 1917. Książę odczytuje na wiecu ludności polskiej Śląska deklarację cesarza o utworzeniu, po zwycięstwie w wojnie, Królestwa Polskiego, z Franzem jako królem . . . Książę usiłuje popełnić samobójstwo, kiedy Daisy przyznaje się do romansu z cesarzem. Rok 1932. Bracia von Teuss objeżdżają strajkujące kopalnie śląskie. Franzel zwalnia z pracy dyrektora Zbierskiego. Decyduje się też wyjechać do Niemiec pozostawiając w pałacu Bolka. Rok 1922. Prowadzeni przez górnika Grelę powstańcy śląscy, wkraczają do pałacu pszczyńskiego. Książę wręcza im swoją wizytówkę w jęz. polskim . . . Conrad czuje się Polakiem, zostaje katolikiem i w czasie mszy na rynku przyjmuje komunię świętą. Rok 1933. Frenzel związuje się z hitlerowcami, którym za pośrednictwem Heinberga przekazuje pieniądze. O romansie Bolka z Mariscą dowiaduje się i książę, i prasa brukowa. Wybucha skandal. Frenzel żeni Bolka z Mariscą. Nowożeńcy wyjeżdżają do Szwajcarii. Teussowie znajdują się na skraju bankructwa. Rok 1935. Na lotnisku w Gliwicach hitlerowcy aresztują Bolka powracającego ze Szwajcarii . . . Conrad zgadza się na przejście kopalń pod zarząd polski . . . Franzel stara się w Berlinie o zwolnienie Bolka z więzienia. Uzyskuje jednak widzenie z bratem, który na skutek podawania mu środków odurzających jest już wrakiem człowieka. Franzel usiłuje popełnić samobójstwo . . . Bolko wraca do pałacu. Pozostało mu kilka godzin życia. Prosi ojca o przebaczenie. Wkrótce potem umiera sam Hans von Teuss XVII. Epilog. Conrad odwiedza po wojnie pałac pszczyński. Spotyka Kazimierza, byłego sekretarza ojca, obecnie portiera muzeum. Obaj razem z wycieczką oglądają stare kroniki filmowe z życia rodziny von Teuss.
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!