C.K. Dezerterzy"C.K. Dezerterzy" to komedia w reżyserii Janusza Majewskiego. Scenariusz filmu opracowano na kanwie powieści Kazimierza Sejdy pt. "C.K. Dezerterzy".

Do kompanii wartowniczej w węgierskim Sátoraljaújhely przybywa nowy zastępca dowódcy, von Nogay. Zamierza on przekształcić zbieraninę maruderów w prawdziwą cesarsko-królewską armię. Tymczasem sprytny Polak, Jan Kaniowski - znany jako Kania - wraz z Węgrem Benedekiem i żydowskim krawcem z Wiednia, Haberem chcą zdezerterować. Pieniądze, które będą im do tego potrzebne, zdobywają szantażując przyjezdnych klientów domu publicznego i restauracji.
Po zdobyciu odpowiednich dokumentów przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie w miasteczku Kania, Benedek, Haber, Baldini i Czech Chudej wyruszają do Budapesztu. Po licznych perypetiach zostają aresztowani przez żandarmerię i postawieni przed sądem wojennym. Rozprawę przerywa wiadomość o końcu wojny. Oznacza to kres monarchii austro-węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary.
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!