WodzirejWodzirej to polski film z 1977 roku w reżyserii Feliksa Falka, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Jeden z kultowych filmów kina moralnego niepokoju.

Wodzirej to polski film z 1977 roku w reżyserii Feliksa Falka, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Jeden z kultowych filmów kina moralnego niepokoju.

Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali. Dociera do byłej sekretarki "Estrady" i za cenę usług erotycznych zdobywa informacje o Sikorze. Puszcza w obieg anonimy komporomitujące kolegę. Na zebraniu występuje w jego obronie, przez co nikt go nie podejrzewa o autorstwo anonimów, a jednocześnie zaskarbia sobie tym sympatię dyrektora. Gdy Sikora "odpada", Danielak próbuje dotrzeć do akt sądowych dotyczących Majera. Żyje na wysokich obrotach - obsługuje kolejne drobne imprezy, pożycza coraz większe kwoty od Lasoty, odstępuje swoją dziewczynę za talon na samochód, zdradza i niszczy swojego najlepszego przyjaciela, Romka. Zjawia się on jednak w czasie trwania balu i policzkuje Danielaka. Ten policzek uświadomi - być może - Danielakowi, że wprawdzie odniósł sukces i zdobył popularność, ale utracił przyjaźn, miłość i ludzką godność..
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!