SiekierezadaSiekierezada to polski film psychologiczny z 1985 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, według powieści Edwarda Stachury pt. Siekierezada albo Zima leśnych ludzi.

Poeta i obieżyświat, którego cały dobytek mieści się w worku niesionym na plecach, Janek Pradera po rozstaniu z ukochaną, nazywaną przez niego "Gałązką Jabłoni", zaszywa się głebokiej puszczy żeby, jak to mówi: "trochę odtajać". Zamieszkuje u Babci Oleńki i podejmuje pracę przy wyrębie lasu. Pradera zaprzyjaźnia się z robotnikami z wyrębu: z Peresadą, Wasylukiem, młodym Batiukiem. Ludzie ci są otwarci, przyjacielscy i szczerzy. Razem spędzają czas po pracy. Janek prowadzi też nieustanny, wewnętrzny dialog ze swoją ukochaną. W końcu nie wytrzymuje rozłąki z "Gałązką Jabłoni", którą widzi we śnie martwą na końcu świata i wyrusza z powrotem. Nie mogąc znieść egzystencjalnego napięcia, idzie na tory pod białą lokomotywę.

"... O tak, to warto ..."
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!