Wielki SzuWielki Szu to polski film fabularny z 1982 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, dramat sensacyjny. Obecnie kultowy film polskiego kina okresu PRL.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce lat 70. XX wieku, w epoce tzw. "późnego Gierka". Wielki Szu, starzejący się, choć nadal uważany za największego z polskich szulerów wychodzi na wolność po pięciu latach pobytu w więzieniu. Żona, nie wierząc, by mógł się zmienić, narzuca mu rozwód i podział pokaźnego majątku. Zmęczony życiem Wielki Szu pragnie kupić dom w spokojnej górskiej miejscowości, gdzie nikt nie zna jego przeszłości i gdzie będzie mógł spędzić starość. Trafia na ogłoszenie o sprzedaży domu przez spółdzielnie w miejscowości Lutyń w Sudetach. Niestety zamiast spokoju i zapomnienia zastaje oszustwo i hazard od którego chciał się uwolnić. Kupno domu o którym marzył okazuje się ustawionym przez miejscowego oligarchę cukiernika Mikuna oszustwem. Mistrz szulerów postanawia się odegrać na Mikunie i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Udając amatora usiada z Mikunem do gry w oko, w której "wygrywa" od niego olbrzymią sumę pół miliona złotych (ówcześnie równowartość domu). Dzięki swemu sprytowi i pomocy przygodnie poznanego Jurka – miejscowego taksówkarza – udaje mu się opuścić Lutyń pomimo pościgu Mikuna. Jurek jest jednak również hazardzistą, stary szuler fascynuje go, chce być taki jak on. Szu ostrzega amatora przed ciemną stroną życia hazardzisty, co jednak nie przeraża Jurka. Widząc jego talent i zacięcie postanawia przekazać młodemu człowiekowi tajniki gry. A najważniejsze, postanawia dać mu lekcję, która zrobi z Jurka następcę mistrza lub zniechęci go do kart na resztę życia. W ustawionej przez Szu grze Jurek przegrywa mieszkanie, taksówkę i pieniądze brata. Mistrz sam dostał taką lekcję przed laty i teraz przekazuje pałeczkę swojemu następcy. "Sztafeta" – jak sam mówi w jednej ze scen filmu. Tak jak przewidział, Jurek podnosi się po wielkim ciosie i sięga po karty. Mistrz natomiast zostaje zamordowany przez ... kogo?
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!