Dekalog 08 - reż. Krzysztof Kieślowski"Dekalog, Osiem" to ósma część cyklu telewizyjnego z 1988 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmową interpretacją ósmego przykazania: Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

W czasie okupacji młoda kobieta odmówiła pomocy żydowskiej dziewczynce, gdyż - jak twierdziła - religia nie pozwala jej na poświadczenie nieprawdy. Czterdzieści lat później kobiety znowu się spotykają - starsza Zofia jest profesorem etyki, a młodsza - tłumaczką jej prac, która niespodziewanie zjawia się w Warszawie. Okazuje się, że powody, którymi kierowała się wówczas Zofia, były inne od tych, które podała.

Zdaniem krytyków dla reżysera opowieść o destrukcyjnej sile kłamstwa była przede wszystkim pretekstem do religijno-filozoficznych rozważań o paradoksie ludzkiego losu i trudnościach z odpowiedzią na pytanie: czym jest właściwie prawda.
"Dekalog VII" można bez ryzyka nadużycia określić mianem rozpisanego na obrazy traktatu religijno-filozoficznego.

W głównych rolach wystąpiły Maria Kościałkowska oraz Teresa Marczewska, jej studentka z Akademii Teatralnej.
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!