Panny z Wilka - reż. Andrzej Wajda (1979)"Panny z Wilka" to polsko-francuski film fabularny z 1979 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza z 1932 r. pod tym samym tytułem.

"Panny z Wilka" to refleksyjna opowieść o powrocie do czasów młodości, straconych nadziejach i przemijaniu. Liryzm opowieści podkreślają piękne plenery oraz muzyka Karola Szymanowskiego.

Wiktor Ruben, niespełna 40-letni mężczyzna, odwiedza Wilko, majątek kuzynów, w którym spędzał młodość w towarzystwie miejscowych panien. Miejsce dla niego ważne, bo związane z przeżywaniem pierwszych fascynacji miłosnych i erotycznych wtajemniczeń.

Powrót nie pozwala wskrzesić dawnych porywów i fascynacji, rychło okazuje się, że nie ma powrotu do tego co zachowane we wspomnieniach, a upływ czasu i jego skutki potęgują odczucie przemijania. W życiu panien z Wilka zaszły zmiany. W większości nie są już pannami, ich życie pełne jest problemów, czasem dramatów.

Wiktor wprowadza swoim przybyciem spore zamieszanie, na chwilę rozbudza nadzieje i rozpala namiętności. Szybko jednak okazuje się to pomyłką, nic nie jest już takie jak dawniej. Ruben postrzega wszystko przez pryzmat przeszłości, nie zauważając tymczasem, że jest obiektem zainteresowania najmłodszej z kobiet, Tuni. Omal nie dochodzi do tragedii, co tylko przyspiesza decyzję Wiktora o wyjeździe. Opuszcza Wilko z żalem i rozczarowaniem, postanawiając że nigdy więcej nie powróci.
 
  Podziel sie na Facebook!
 


Podziel sie:
Dodaj na flaker.pl Dodaj na facebook.com Dodaj na grono.netl Dodaj na blip.pl Dodaj na pinger.pl Dodaj twitter.com Dodaj na sledzik.pl Wykop to!